Pokuty v Polsku: Kolik zaplatíte a kdy už jde o trestný čin

V Polsku se dodržování dopravních předpisů skutečně vyplatí. Místní policie postupuje přísně a důsledně, a porušení pravidel může mít nepříjemné následky – nejen finanční, ale i právní. Zejména zahraniční řidiči by měli být obezřetní, protože pokuty se vymáhají okamžitě a bez odkladu.

Pokuty v Polsku

V Polsku platí jednotný sazebník pokut, takže za stejný dopravní přestupek byste měli zaplatit stejnou částku bez ohledu na to, kde k němu došlo. Policie se řídí zákonem a pevně stanovenými sazbami, ale může přihlédnout ke konkrétním okolnostem, takže výše pokuty může být v některých případech stanovena individuálně. Pokuty jsou často ukládány přímo na místě a u zahraničních řidičů bývá obvyklé požadovat okamžité zaplacení. Pokud s pokutou nesouhlasíte, můžete se bránit prostřednictvím správního řízení, které však může vést k přísnějšímu postihu nebo delšímu procesu.

V Polsku platí přísný bodový systém, který se vztahuje jak na domácí, tak na zahraniční řidiče. Každý řidič může během jednoho roku nasbírat maximálně 24 trestných bodů. Pokud tuto hranici překročí, hrozí mu odebrání řidičského průkazu. Po absolvování povinného školení je možné bodový stav vynulovat. 

Jak se doručují pokuty z Polska?

Pokuty za dopravní přestupky spáchané v Polsku jsou obvykle doručovány doporučeným dopisem na adresu provozovatele vozidla. Pokud jste při nákupu mýtného uvedli e-mail, může vám výzva k úhradě dorazit i elektronicky.

V případě, že vás zastaví policie přímo na místě, je vám pokuta udělena a předána okamžitě, bez nutnosti dalšího doručování.

Doba doručení se liší – některé pokuty dorazí během několika dní, jiné až po několika týdnech nebo měsících, zejména pokud byl přestupek zaznamenán automaticky, například prostřednictvím radaru, kamerového systému nebo elektronické kontroly mýtného.

Jak pokutu z Polska zaplatit?

Pokud vás zastaví policie a uloží vám blokovou pokutu, můžete ji většinou zaplatit ihned na místě – buď v hotovosti, nebo platební kartou, pokud má hlídka k dispozici terminál. Policista vám vystaví potvrzení o zaplacení. U vyšších částek může být požadována pouze částečná úhrada, přičemž zbytek doplatíte bankovním převodem v následujících dnech.

Výše těchto pokut se obvykle pohybuje od 50 do 2 500 PLN. Pokud pokutu neuhradíte včas, může být případ postoupen soudu, přičemž lhůta pro úhradu je zpravidla tři dny. Při neplacení hrozí zadržení dokladů, a v krajním případě až 30denní trest odnětí svobody.

Pokuty zaslané dodatečně na adresu se hradí převodem na bankovní účet uvedený v rozhodnutí. Nutné je správně uvést variabilní symbol, protože podle něj se platba přiřazuje ke konkrétnímu případu.

Pokutu lze dále zaplatit osobně na pobočce polské pošty, v bance nebo prostřednictvím internetového bankovnictví. Některé úřady navíc umožňují úhradu přes online platební portál. Vždy se řiďte konkrétními instrukcemi ve výzvě k úhradě, aby byla platba provedena správně a včas.

Pokuta za rychlost v Polsku

Polsko nerozlišuje, zda k přestupku došlo v obci, mimo obec nebo na dálnici – platí jednotná tabulka pokut. V případě opakovaného přestupku hrozí dvojnásobná sankce.

Překročení rychlosti v obci, zastavěných oblastech, mimo obec a na dálnici 

Rozsah překročení

Pokuta

do 10 km/h

50 PLN

o více než 10 km/h

200 PLN

o více než 20 km/h

400 PLN

o více než 30 km/h

800 PLN

o více než 40 km/h

1 000 PLN a odebrání řidičského průkazu

o více než 50 km/h/

1 500 PLN a odebrání řidičského průkazu

o více než 60 km/h

2 000 PLN a odebrání řidičského průkazu

o více než 70 km/h

2 500 PLN a odebrání řidičského průkazu

Pokuta za alkohol v Polsku

V Polsku platí velmi přísná pravidla týkající se alkoholu za volantem. Tolerovaná hranice je pouze 0,2 promile. Postihy za porušení tohoto pravidla jsou tvrdé. V krajních případech může úřad přistoupit i k zabavení vozidla.

Hladina alkoholu v krvi

Pokuta

0,2 až 0,5 promile

pokuta 2 500–30 000 PLN, odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců až 3 roky a 15 trestných bodů. Navíc povinnost uhradit 5 000–60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem

0,5 promile a více 

výši pokuty určí soud. Hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na 1–15 let a 15 trestných bodů. V závažných případech může být zabaveno vozidlo. Povinná je také platba 5 000–60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem

dopravní nehoda způsobená opilostí, která vede k těžké újmě na zdraví

pokuta 10 000–60 000 PLN, odnětí svobody na 3 až 15 let, doživotní zákaz řízení. Možné zabavení vozidla a povinná platba 5 000–60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem

dopravní nehoda způsobená opilostí, která vede k úmrtí

pokuta 10 000–60 000 PLN, odnětí svobody na 5 až 20 let, doživotní zákaz řízení. Možné zabavení vozidla a povinná platba 5 000–60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem

trest za řízení pod vlivem alkoholu – recidiva (v případě opakovaného přestupku)

pokutu určí soud. Hrozí odnětí svobody na 3 měsíce až 5 let, zákaz řízení na 3 až 15 let a případné zabavení vozidla. Povinná platba 5 000–60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem

odmítnutí dechové zkoušky na alkohol

pokuta od 2 500 PLN, zadržení řidičského průkazu až na 30 dní. Výši pokuty určí soud, hrozí zákaz řízení na 6 měsíců až 3 roky. Povinná platba 5 000–60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem

Pokuta za jízdu na červenou v Polsku

Základní pokuta začíná na 500 PLN, ale konečná výše se může výrazně zvýšit podle konkrétní situace, například pokud řidič někoho ohrozí, nespolupracuje s policií nebo dojde k jiné závažné okolnosti. Zvlášť přísně se trestá vjezd na železniční přejezd při červeném signálu – za ten hrozí pokuta od 2 000 PLN.

Pokuta za špatné parkování v Polsku

V Polsku je potřeba sledovat dopravní značení a parkovat jen tam, kde je to výslovně povoleno. Za stání na zakázaných místech, jako je blokování vjezdu nebo výjezdu, hrozí pokuty od 100 do 300 PLN.

Parkování na místech pro osoby se zdravotním postižením bez oprávnění se trestá pokutou 800 PLN. Zneužití parkovací karty pro ZTP může vyjít na 400 až 1 200 PLN.

Pokud dojde k odtahu vozidla, je třeba počítat s náklady.

Pokuta za používání telefonu během jízdy v Polsku

Telefonování nebo manipulace s telefonem během řízení vozidla je pokutováno částkou 500 PLN. Ještě přísněji se postihuje nepozornost chodců – pokud při přecházení vozovky používají mobilní telefon, hrozí jim pokuta až 2 000 PLN.

Pokuta za jízdu bez bezpečnostního pásu v Polsku

Používání bezpečnostních pásů je v Polsku povinné pro všechny osoby ve vozidle, včetně spolujezdců na zadních sedadlech. Za nepřipoutání hrozí pokuta od 100 PLN.

Ještě přísnější jsou postihy v případech, kdy dítě cestuje bez autosedačky nebo vhodného bezpečnostního systému. Sankce mohou být výrazně vyšší až k 200 PLN a policisté se na tyto přestupky zaměřují zejména u vozidel se zahraničními registračními značkami.

Pokuta za jízdu bez světel v Polsku

V Polsku je celoročně povinné denní svícení pro všechna motorová vozidla. Za porušení hrozí pokuta až 250 PLN.

Mlhovky lze použít jen při zhoršené viditelnosti, zadní mlhovky pak pouze při viditelnosti pod 50 metrů. Nesprávné použití může být pokutováno až 100 PLN.

Pokuta za špatnou povinnou výbavu v Polsku

V Polsku je přesně dáno, jaká výbava musí být ve vozidle. Pokud policie při kontrole zjistí, že některá z těchto položek chybí, může řidiči udělit pokutu až 500 PLN.

Pokuta za nevhodnou zimní výbavu v Polsku

V Polsku nejsou zimní pneumatiky povinné ze zákona, přesto se jejich používání v zimních měsících důrazně doporučuje. Odborníci doporučují přezout na zimní pneumatiky přibližně od 1. listopadu do konce března, zejména pokud teploty dlouhodobě klesnou pod 7 °C.

Pokud vozidlo nemá odpovídající výbavu a řidič způsobí nehodu, může se k tomu při posuzování viny i pojištění přihlédnout. Policie může navíc uložit pokutu okolo 100 PLN a v některých případech i více zadržet technický průkaz vozidla do doby nápravy.

Pokuta za chybějící nebo nečitelnou SPZ v Polsku

Za špinavou, poškozenou nebo chybějící registrační značku hrozí pokuta až 500 PLN. Pokud je zřejmá úmyslná manipulace, může policie zabavit technický průkaz a zakázat další jízdu.

Použití radarových detektorů a antiradarů v Polsku

V Polsku je zakázáno používat radarové detektory i antiradary, včetně těch, které jsou pasivní a pouze upozorňují na měření rychlosti. Za jejich používání nebo i pouhé držení ve vozidle hrozí pokuta až 500 PLN a zabavení zařízení

Použití kamer v autě v Polsku

V Polsku jsou palubní kamery povolené, zejména jako důkaz při nehodě. Musí však být umístěny tak, aby nebránily výhledu řidiče, jinak hrozí pokuta až 3 000 PLN.

Záznamy s osobními údaji (např. SPZ, tváře) nesmí být zveřejněny bez anonymizace, jinak může úřad uložit pokutu až 5 000 PLN. Pro soukromé účely je používání kamer bez problémů.

Pokuta za nezaplacené mýtné v Polsku

Na vybraných úsecích polských dálnic je nutné platit mýtné. Pokud mýtné neuhradíte nebo ztratíte mýtný lístek, hrozí vám pokuta až 1 500 PLN, a navíc budete muset uhradit maximální sazbu podle typu vozidla a délky úseku.

Pozor si dejte i při zadávání údajů při platbě – například chybně uvedená registrační značka může vést k pokutě od 250 PLN. Pečlivost se tak rozhodně vyplatí.

Další časté pokuty na polských silnicích

Přestupek

Výše pokuty

Nedodržení požadavků policie

500 PLN

Nedání přednosti chodci

1 500 PLN

Překročení počtu cestujících ve vozidle a pak za každého dalšího cestujícího

od 300 PLN a odebrání řidičského oprávnění

Nezastavení vozidla, aby umožnilo osobě s tělesným postižením přejít vozovku

1 500 PLN

Předjíždění na přechodu pro chodce nebo před ním

1 500 PLN

Otočení na zakázaném místě

od 200 do 400 PLN

Řízení vozidla bez STK

od 1 000 PLN

Jízda bez helmy na motorce

100 PLN

Neuvedení, komu bylo vozidlo svěřeno k řízení ve stanoveném čase (tzv. odvolávání se na osobu blízkou)

od 1 000 PLN

Přecházení kolejí po spuštění závor

2 000 PLN

Přejezd přechodu pro chodce elektrickou koloběžkou nebo jízda plnou rychlostí na chodníku

od 200 PLN

Porušení zákazu předjíždění

od 1 000 PLN

Porušení zákazu jízdy po chodníku nebo přechodu pro chodce

1 500 PLN

Řízení vozidla na veřejné komunikaci, v obytné zóně a v dopravní zóně bez požadovaného řidičského oprávnění

od 1 000 PLN

Nedodržení dopravní značky

100 až 250 PLN

Chůze chodcem po vozovce či stezce pro cyklisty, pokud je poblíž chodník 

od 50 PLN

Co dělat, pokud už jste pokutu zaplatili, ale přišla znovu?

Pokud obdržíte výzvu k úhradě pokuty, kterou jste už zaplatili, jednejte co nejdříve. Nejčastěji jde o administrativní chybu nebo opožděné zaevidování platby.

Vyhledejte doklad o zaplacení – například výpis z účtu, potvrzení o transakci nebo účtenku. Následně kontaktujte příslušný úřad, ideálně e-mailem, stručně popište situaci a přiložte kopii potvrzení o úhradě.

Pokud se vám nikdo neozývá, doporučuje se zkusit telefonický kontakt nebo odeslat vše poštou jako doporučený dopis. Čím dříve začnete situaci řešit, tím větší šance, že předejdete dalšímu vymáhání či zbytečným komplikacím.